Sos, mi legyen a karrierem?

Kiskorom óta több álmom volt már, hogy mi szeretnék lenni, ha nagy leszek. Orvossal kezdtem, táncossal folytattam, de később rájöttem, hogy valamilyen reálisabb álomra lesz szükségem a mai világban, amit a képességeimhez mérten tudok elvégezni. Körülöttem már mindenkinek meg voltak a tervei a jövőre nézve, én azonban még mindig nem tudtam, mihez kezdjek az életemmel. Eljártam továbbtanulási tanácsadásokra és előadásokra, hogy ihletet szerezzek, de nem hiszem, hogy ez valójában így működne. Kell valami, amivel szívesen foglalkoznék és örömmel is végezném azt a hivatást. Ilyenkor sokan kérdezik, hogy “Van valami elképzelésed legalább?” Persze, az van. Olyasmire vágyom, ami változatos, nem monoton, emberekkel kapcsolatos, de nincs teljesen megkötve a kezem a munka során. Ilyen gondolatokkal éltem a középiskola utolsó évében, amikor már esedékes volt a karrier választása. Nagyon bizonytalan voltam a jövőt illetően, ami pedig nagyon idegessé tett. Szükségem volt egy kis kikapcsolódásra. Az egyik osztálytársam 18. születésnapi bulijára hivatalos voltam, amiről azt gondoltam, hogy segíteni fog, hogy elterelje a gondolataimat.

Hogy is fogalmazzak? Jómódú családot kell elképzelni. Nagyon jó módút. A születésnapi buli egy hajón került megszervezésre. Nagyon extravagáns szervezés, rengeteg ajándék, ember és saját felszolgálók a bérelt hajón, mondván, hogy a felnőtté válás ünneplésének meg kell adni a módját. El se tudom képzelni, mennyi pénz, szervezés és ember kell egy ilyen jellegű esemény megrendezéséhez. Pedig ez csak egy átlagos szülinapi buli. A parti nagyon jó volt, jól éreztem magam és tényleg elterelte a figyelmemet a saját gondolataim bizonytalanságáról. Sőt, nem csak elterelte, de a későbbiekben el is gondolkodtatott és talán sikerült rátalálnom a megoldásra.

Annyira érdekesnek találtam azt a bulit. Nem csak magát a bulit, hanem azt is, ahogyan létrejött, minden belefektetett energiát és minden szervezést, amit igényelt a kivitelezése. Megkerestem az osztálytársamat és kértem, hogy meséljen arról, hogyan szervezték a születésnapját. Azt mondta, hogy felbéreltek egy rendezvényszervező céget, hogy segítsen nekik a szülinap lebonyolításában. Úgy hangzik, mint egy kreatív, változatos munka, ahol kapcsolatban lehetnék az emberekkel is, ugyanakkor szabad kezet is kaphatnék a rendezvények szervezésekor. Úgy gondoltam, hogy ez nekem való karrier lehet.

Elkezdtem utánaolvasni a rendezvényszervező szakmának és egyre szimpatikusabbá és elérhetőbbé vált számomra még gondolatban is. Azt hiszem, megvan bennem az, amire szükségem lehet ehhez a karrierhez. Még tovább kutattam annak érdekében, hogy minél tájékozottabb legyek ebben a témában és azért is, mert érdekelt, amiket olvastam róla: az extravagáns szülinapi bulik, esküvők, céges partik és bemutatók szervezése, és minden ezzel járó lebonyolítás. Igaz, nem hangzik nehéz munkának a kívülálló számára, ha rendezvényszervezésről hall, de valójában rengeteg odafigyelést, kreativitást és megoldóképességet vesz igénybe. Az esemény helyszínének kiválasztása, a programok biztosítása aszerint, hogy milyen típusú eseményről van szó, az étel, ital biztosítása, a dekoráció. Mindenre precízen oda kell figyelni, ami valószínűleg nagy nyomást helyez a szervezőre. Ezért viszont fontos, hogy az ember tudjon csapatban dolgozni és megfelelően kommunikálni. Kommunikálni az ügyfelekkel, a csapattársakkal és megtanulni alkalmazkodónak és türelmesnek lenni. Kihívásnak tűnt, de úgy gondoltam, ha igazán szeretném, akkor meg tudom csinálni.

Végül sikerült eldöntenem, hogy rendezvényszervező szeretnék lenni, ezért jelentkeztem az egyetemre, a megfelelő szakra. Élvezem, hogy olyan dologról tanulhatok, amit élvezek is. Mindig arra vágytam, hogy olyan hivatásom legyen, amit élvezek is csinálni. Amikor részt vettem egy rendezvényen, mindig arra gondoltam, vajon mennyi munkát fektettek bele a szervezésébe és én mit, hogyan csináltam volna. Már alig vártam, hogy én is részt vehessek gyakorlatokon és élesben is kipróbálhassam, amiket eddig tanultam. A barátaim látták a túlbuzgóságomat és javasolták, hogy kezdjek el máris dolgozni a rendezvényszervezés területén. Nem értettem, hogy gondolták ezt. Egyetem mellett, vizsgák mellett. Ráadásul melyik cég alkalmazna valakit, aki még nem is rendelkezik tapasztalattal, sőt még végzettséggel sem? Azt ajánlották, hogy keressek egy iskolaszövetkezetet.

“Mi az az iskolaszövetkezet?” – kérdeztem és mindenki meglepődött rajta, hogy nem hallottam még róla annak ellenére, hogy mennyi mindennek utánajártam az egyetemre történő jelentkezéskor. Az iskolaszövetkezet nappali tagozatos diákok számára nyújt álláslehetőséget úgy, hogy a beosztásuk a tanulmányaikhoz igazodjon. “Ez érdekesnek hangzik” – gondoltam. Később utánajártam és megtaláltam egy ígéretes iskolaszövetkezetet, a Topiwork-öt. Az oldalukon találtam rengeteg típusú diákmunka lehetőséget, akár irodai, műszaki, fizikai, vagy alkalmi munkakörben. Amit a legjobbnak találok az iskolaszövetkezetben, hogy a diákoknak olyan munkát igyekszik nyújtani, ami az általuk tanult szakmának megfelel, ezáltal szakmai gyakorlatot is szerezhetnek, ami hasznukra válhat a jövőt illetően. Sőt, a kötelező szakmai gyakorlatok leigazolására is lehetőség van. Nem csak a tanulmányaikat egészíti ki gyakorlati tudással, hanem a későbbiekben az önéletrajzukban is fel tudják tüntetni, hogy már gyakorlottak a szakmájukban, ezért könnyebben tudnak majd állást szerezni, miután végeztek az egyetemmel. Ráadásul még tapasztaltabb, ezáltal még sikeresebb szakember válhat belőlük. Mindezt fizetségért cserébe, ami pedig mindig jól jön főleg, ha egyetemista az ember.

Sokan aggódnak, hogy nem lesz idejük semmire, ha egyetem mellett elkezdenek dolgozni, de szerencsére a Topiwork iskolaszövetkezetnél a rugalmasságra törekszenek és a diákok saját maguk készíthetik el a beosztásukat az órarendjükhöz és a vizsga időszakokhoz igazítva. Ez bizony megnyugvást adott nekem is, mert bennem is ez a kérdés fogalmazódott meg elsőként. De emiatt nem kell aggódni. Össze tudom egyeztetni a tanulmányaimat a munkámmal és a magánéletemmel is. A jelentkezés feltétele csupán annyi, hogy nappali tagozatos diák legyek. Miközben az oldalt böngésztem állások után kutatva, láttam, hogy nemcsak Budapesten, hanem különböző megyékben is ajánl diákmunkákat a Topiwork iskolaszövetkezet, ami őszintén szólva meglepetésként ért. Én magam sem budapesti vagyok és már megszoktam, hogy Pest megyén kívül sokkal kevesebb lehetőséggel találkozik az ember, mint Pesten. Így országszerte rengeteg diáknak tud segítséget nyújtani tanulmányai során a Topiwork.

Nekem személy szerint a hostess munka volt az, ami felkeltette az érdeklődésemet, mivel azzal tudnék a lehető legközelebb kerülni rendezvények szervezéséhez és események lebonyolításához. Azáltal, hogy részt vehetek ilyen programokon, fontos kapcsolatokat építhetek ki, amik a jövőben hasznomra válhatnak. Ez nem csak a hostess állásra vonatkozik, hanem bármelyik másik iskolaszövetkezeti diákmunkára. A munka során pénzt, tapasztalatot és kapcsolatokat szerezhetnek a diákok, ezenkívül pedig élményeket is. Például, ahogy rendezvényszervezéssel kapcsolatos állást kerestem, rátaláltam egy nem mindennapi munka lehetőségre. Fesztiválon lehet részt venni szervezőként, a belépő biztosítva van, fizetést is kapsz érte, ráadásul bulizni is tudsz, miközben egy ilyen kaliberű szervezés világába is bele tudsz kóstolni. Erre nyáron van lehetőség. Arra gondoltam, hogy jelentkezem is. Az adminisztráció online történik, ezzel megkönnyítve a diákok feladatát. Ki kell választani az álláslehetőségek közül azt, amelyik a legszimpatikusabb, majd a jelentkezésre kattintani. Ezek után nem sokkal az iskolaszövetkezet megkeres egy gyors személyes, vagy telefonos interjúra, majd a választott cég felé továbbítják a korábban, a jelentkezéskor beküldött önéletrajzot. A cég egyeztetni fog egy időpontot interjúra, ha pedig a beszélgetés sikeres volt, a Topiwork regisztrációt követően indulhat is a munka. Egyszerűnek hangzik és praktikusnak.

Bízom benne, hogy meg fogom kapni a hostess állást és további szakmai titkokat leshetek el élesben is a rendezvényeken, és a szerzett tudást fel tudom majd használni a saját karrierem építésében!